Słownik pojęć

Zaproszenia

Możemy wybierać spośród  klasycznych, tych z humorem, ze zdjęciem, ozdobionych wstążeczkami, dżetami, perełkami itp. Mają formę otwieranych karnecików, zwijanych ruloników, umieszczane są w pudełkach, nagrywane na płytach. Skierowane są do określonych osób, które chcemy gościć na wydawanych przez nas przyjęciach i mieć ich przy sobie w ważnych dla nas chwilach. Wszystkie opatrzone są odpowiednim tekstem. Muszą zawierać zwroty grzecznościowe, informacje od kogo jest zaproszenie i do kogo skierowane, rodzaj wydarzenia jego czas i miejsce. 

 

Winietki

Najczęściej małe kartoniki z imieniem i nazwiskiem gości, które mają na celu wskazać im miejsce przy stole. Umieszcza się je  bezpośrednio na talerzu lub tuż obok niego. Ozdabia  zdjęciami, grafiką czy innymi elementami zdobniczymi.  Oprócz klasycznych,  mamy obecnie do wyboru przeróżne kształty i formy winietek. Modne są motylki, serduszka, ptaszki, które umieszcza się na kieliszkach lub widelcach.

Dzięki zastosowaniu winietek unikniemy chaosu i przepychania  przy stołach. Zdarza się tak, że goście zamiast witać Młodych krzątają się i zajmują odpowiednie dla siebie miejsca. Żeby uniknąć podobnych sytuacji i zaoszczędzić zaproszonym stresu, możemy stosując winietki usadzić ich przy stole tak, żeby przez całą imprezę czuli się dobrze i siedzieli wśród znanych sobie osób, z którymi nawiązanie kontaktu nie będzie problemem. Winietki powinny nawiązywać do koloru i stylu pozostałych elementów dekoracyjnych, tworząc wraz z nimi spójną całość.

 

Plany usytuowania stołów

Tablice, na których umieszczamy blankiety z numerami stołów i listami gości przy nich siedzących. Po przeczytaniu list goście wiedzą, do którego stołu mają się kierować i przy, którym przygotowano dla nich miejsca. Tablice najczęściej umieszcza się przed wejściem na salę na specjalnych sztalugach. Mają one zastosowanie przede wszystkim na dużych imprezach np. weselach, gdzie pozwalają uniknąć niepotrzebnego zamieszania związanego ze znalezieniem miejsc.

 

Winiety stołów

Są nieodzowną częścią planów rozmieszczenia stołów. Ustawiane są na poszczególnych stołach i pomagają gościom szybko odnaleźć swoje miejsca.

 

Zawieszki na butelki

Od jakiegoś czasu tradycją stało się przyozdabianie butelek z alkoholem  podawanym na weselach właśnie zawieszkami . Mają one najczęsciej kształt prostokąta, rzadziej kwadratu odpowiednio udekorowane i opatrzone żartobliwym tekstem uświetniają przyjęcie, zachecając gości do dobrej zabawy i częstych toastów za zdrowie Młodej Pary. Dopasowane są do pozostałych elementów papeterii weselnej.

 

Podziękowania dla gości 

Miłym zwyczajem na przyjęciach weselnych stało się obdarowywanie przez Parę Młodą przybyłych gości maleńkimi prezencikami. Przyjmują one różną formę, zależną właściwie głównie od wyobrażni Młodych. Mogą to być maleńkie, subtelne pudełeczka lub torebeczki, wypełniome lukrowanymi migdałami czy innymi słodyczami, ale także słoiczki z różną zawartością, owoce, lizaki itp. Umieszczane są na nich słowa podziękowania za przybycie i obecność gości w tym tak ważnym dla Młodych dniu.

 

Menu weselne

Ma najczęściej formę rozkładaną z informacją o propozycjach kulinarnych przygotowanych na przyjęcie, znajdującą się wewnątrz.

 

Scrapki

Elementy dekoracyjne wycinane za pomocą dziurkaczy ozdobnych lub specjalnych wykrojników.  Można je wykorzystać do dekracji zaproszeń, kartek okolicznościowych oraz innych elementów papeterii weselnej i nie tylko.

 

Bigowanie

 

To czynność polegająca na wykonywaniu w papierze lub kartonie specjalnych wgnieceń. Mają one za zadanie ułatwienie odpowiedniego zagięcia papieru o wysokiej gramaturze. Profesjonalnie zrobione bigowanie ma charakter nie tylko praktyczny, ale także estetyczny i dekoracyjny. Takie wgniecenia możemy zobaczyć w ulotkach czy  zaproszeniach.

Aktualności
  • "2w1" - winietki wraz z podziękowaniem dla gości.

    Winietki wraz z podziękowaniami dla gości w formie małych pudełeczek.

  • Słów kilka o bigowaniu
    Słów kilka o bigowaniu

    Bigowanie polega na przegniataniu papieru lub kartonu w miejscu, w którym chcemy go zagiąć. Bez wykonania tego procesu często byłoby to niemożliwe, a jeżeli  udałoby nam się  w jakiś sposób to zrobić , to efekt byłby daleki od tego jaki chcielibyśmy osiągnąć.

Bądź na bieżąco z naszą ofertą.
Subskrybuj newsletter.